Jak długo utrzymują się efekty zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?

Czas, w którym utrzymują się efekty iniekcji kwasu HA jest bardzo indywidualny. Na ogół jest to sześć do dwunastu miesięcy. Dużo zależy od trybu życia, używek oraz uwarunkowań genetycznych. Wpływ na utrzymanie się rezultatów po zabiegu z kwasu hialuronowego ma również duża aktywność fizyczna, saunowanie, przebywanie na słońcu, nikotynizm, a nawet stosowanie niektórych preparatów farmakologicznych, czy suplementów diety.

Zabiegów z kwasem hialuronowym powinny unikać osoby

  • w ciąży

  • w czasie laktacji

  • w trakcie infekcji (w tym opryszczkowej !!!)

  • osoby chore na choroby autoimmunologiczne

Kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie naturalnie. Dlatego też efekty zabiegów bazujących na kwasie HA nie są zbyt trwałe. Utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

Kwas hialuronowy wygładza zmarszczki i odmładza skórę. Występuje w postaci przezroczystego żelu, który wstrzykuje się głęboko pod skórę. Zanim lekarz medycyny estetycznej przystąpi do zadania, musi przeprowadzić szczegółowy wywiad. Preparaty zależnie od gęstości służą do wypełniania drobnych zmarszczek, ale również głębokich bruzd, a także do tzw.wolumetrii.

Wolumetria jest to zabieg mający na celu korekcję objętości tkanek miękkich twarzy, poprzez przywracanie utraconej objętości oraz poprawianiu jej zarysu. Pozwala odzyskać naturalną objętość w tych okolicach, w których nastąpiła redukcja tkanki tłuszczowej. Problem w głównej mierze dotyczy środkowej części twarzy (okolica kości jarzmowej, skronie, bruzdy nosowo-wargowych) oraz linii żuchwy. Zabieg przeprowadza się materiałami na bazie kwasu hialuronowego o zwiększonej gęstości, co pozwala na długotrwałe odzyskanie jędrności i objętości w wyglądzie konturów twarzy. Efekt estetyczny jest natychmiastowy, jednolity, bardzo naturalny i utrzymuje się przez ok. 12 – 18 miesięcy.

Kwas hialuronowy wstrzykuje się w konkretne miejsca po uprzednim zastosowaniu miejscowego znieczulenia. 20 minut przed zabiegiem lekarz nakłada na skórę krem znieczulający EMLA. Jeżeli pacjent decyduje się na wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w obrębie ust, lekarz może dodatkowo zastosować znieczulenie stomatologiczne.

Kwas można wprowadzać tzw. kaniulą, która nie powoduje siniaków. Pacjentka może czuć na początku lekki dyskomfort spowodowany tym, że kwas hialuronowy „rozpycha się” pod skórą. Po zakończeniu ostrzykiwań lekarz ugniata skórę, aby dobrze rozprowadzić pod nią żel.

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Funkcje kwasu hialuronowego

© 2022 Lekarz Katarzyna Kozieł. Wszystkie prawa zastrzeżone.

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Nazywany jest eliksirem młodości i kobiety coraz częściej decydują się na zabiegi z jego użyciem.

Co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej. Mamy go w skórze, w mazi stawowej i w ciele szklistym oka. Stanowi również budulec ścian naczyń krwionośnych i składnik płynów ustrojowych. Kwas hialuronowy ma za zadanie wiązać wodę. Wraz z wiekiem niestety jego ilość się zmniejsza i wtedy warto go uzupełniać.

Kwas hialuronowy to obok kolagenu, podstawowy składnik skóry, który odpowiada za:

  • nawilżenie skóry

  • opóźnienie procesu starzenia – z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze człowieka, dlatego zaczynają pojawiać się zmarszczki, a skóra wiotczeje

  • sprężystość chrząstki stawowej

Nie bez powodu kwas hialuronowy jest składnikiem kosmetyków, które mają odmładzać np. w kremach, balsamach, ale można dostarczyć go także skórze za pomocą zastrzyków. To właśnie na tę ostatnią opcję coraz częściej decydują się kobiety. Wszystkie zabiegi typu anti-aging bazują głównie na kwasie HA.

Jednak to nie jedyny pozytywny wpływ HA na skórę. Stosuje się go również do wspomagania gojenia się ran, wrzodów czy oparzeń.