© 2022 Lekarz Katarzyna Kozieł. Wszystkie prawa zastrzeżone.

GENERATOR PLAZMY

Generator plazmy - rewolucja w medycynie estetycznej

Generator plazmy - jest jedną z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technicznie procedur, stosowanych do niechirurgicznego liftingu powiek, twarzy i okolic ciała. Wykorzystywana w tym zabiegu plazma, nazywana czwartym stanem skupienia obok ciała stałego, cieczy i gazu, jest wytwarzana przez urządzenie w postaci strumienia złożonego z elektronów i jonów dodatnich, o takiej samej liczbie ładunków, który wytwarza wysokie napięcie powstające między końcówką urządzenia, a miejscem zabiegowym (skórą pacjenta). 

W wyniku wytworzenia niewielkiego łuku elektrycznego, w sposób kontrolowany, następuje miejscowe odparowanie naskórka wraz z bezpośrednim jego przejściem z fazy stałej w gazową (sublimacja) z pominięciem fazy ciekłej. Zabieg ten umożliwia precyzyjną sublimację nadmiaru powierzchownych warstw skóry oraz przywraca elastyczność skórze w miejscu zabiegu. 

Skóra zwiększa swoje ukrwienie, a wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego przyczynia się do syntezy fibroblastów i produkcji nowych włókien kolagenowych i elastycznych. W wyniku zabiegu następuje odnowienie i przebudowa naskórka (karbonizacja komórek) wraz z górnymi warstwami skóry właściwej. 

Zabiegi z użyciem plazmy stymulują naturalne mechanizmy regeneracyjne, przynoszą korzystne i szybkie efekty w redukcji objawów starzenia się skóry. Szczególnymi względami cieszy się plazmowa korekcja powiek zwana niechirurgiczną blefaroplastyką. 

Efekty zabiegów z użyciem plazmy widoczne są już po jednym zabiegu. Zabiegi z użyciem plazmy stosowane są w prewencji starzenia i w celu odmładzania szczególnie okolicy oka. Ponadto, likwidują zmarszczki wokół ust, tzw. „zmarszczki palacza”, bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki „marionetki”. Terapie plazmowe wykazują efektywne działanie napinające w przypadku wiotkiej skóry kolan i łokci, a także usuwają nadmierne rogowacenie skóry towarzyszące hiperkeratozie. Dodatkowo, plazma wykorzystywana jest do usuwania rozstępów, zmian skórnych (takich jak plamy soczewicowate, brodawki, włókniaki) różnego rodzaju blizn oraz liftingu okolic pępka zwanego „onfalo”. 

Do wykonania zabiegu stosuje się specjalne pióro (ang. pen) oraz jednorazową końcówkę przypominającą igłę. Odpowiedni rozmiar, waga i dopasowanie urządzenia pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. W zależności od defektu skórnego, lekarz wykonujący zabieg dobiera odpowiednią moc i energię pracy urządzenia. 

Dwa dni po zabiegu liftingu oczu pojawia się obrzęk, utrzymujący się przez 4–5 dni.

Pacjentom po zabiegu zaleca się odpowiednią pielęgnację oraz stosowanie antyseptycznego płynu do oczyszczania ran, łagodnego kremu przyspieszającego regenerację i redukcję uczucia „ściągania” skóry. Częstotliwość wykonywania zabiegów jest dobierana indywidualnie. Między kolejnymi zabiegami należy zachować odstęp 40 dni. 

Przeciwwskazaniami do zabiegu są

  • choroby nowotworowe, 

  • choroby autoimmunologiczne, 

  • aktywne choroby wirusowe i bakteryjne, 

  • padaczka, 

  • wstawiony rozrusznik serca i inne elektroniczne wszczepy i metalowe implanty, 

  • skłonność do powstawania keloidów (blizn typu przerostowego), 

  • zapalne zmiany skórne w polu zabiegowym.